Joskus muutama vuosi sitten törmäsin netissä ihan nettiradioon, josta tuli haitarimusiikkia. Se taisi olla jotain ranskalaista ja englantilaista juttua, mutta kumminkin. Jos vain muistaisin sen osoitteen, niin kertoisin.
Ymmärrän kyllä tuon jutun, että haitarimusiikkia ei tule nykyään siinä määrin, kun joskus on tullut. Haitari on hyvin kansanläheinen, mikä puoltaisi sille radiossa soittoaikaa. Kuitenkin pari pointtia tuli mieleen.
Ensinnäkin harmonikkamusiikkia soolona – siis ei laulua, vain haitarien soittoa – voisi tulla radiosta ihan jees, mutta eikös tässä tapauksessa olisi kohtuullista, että radiosta tulisi myös instrumentaali kitara-, huilu-, urku-, viulu-, ja niin edelleen, musiikkia. On aikamoista haitariprivilegiota ja asioiden kapea-alaistamista, vaikka se olisikin kuinka kivaa saada vain haitarimusiikkia sieltä radiosta. Saattaa kuulostaa tympääntyneen kirjoitukselta, mutta eikös siellä radiokanavissa olisi syytä ottaa huomioon muutkin kulttuuriosat kuin vain haitari (vaikkakin sen tunnin ohjelma viikkoon)?
Nojoo.. Jos sieltä tulee haitarimusiikkia, niin ihan ok. Haitarimusiikin ystäville sellainenhan on aivan mahtava asia!
Sitten takerrun kahteen asiaan: 1) haitari on monessa bändissä mukana jopa radiosoitannassa. Soittimen tehtävä soitannassa on tosin muuttunut soolosoittimesta tausta- ja välisoittosoittimeksi. Haitari on kuitenkin mukana musiikissa! 2) Tuleekos radiosta kansanmusiikkia? Siinähän haitari on tärkeä soitin. Miettikääs, jos olisi jokin radiokanava, mikä soittaisi vain kansanmusiikkia ja haitarimusiikkia – vai kuinka paljon näitä olisi edes syytä erotella toisistaan?
Nykyinen radiokanavasoitto taitaa perustua pääsääntöisesti siihen kaupalliseen soittolistakulttuuriin. Suurin osa kanavista ovat vielä kohdentaneet kanavaansa musiikkilajien perusteella, ei instrumenttien perusteella. Yleltäkin tulee näitä spesiaalimusiikkiohjelmia, mutta nämäkin ovat jokseenkin musiikki-genrien viitoittamia (Blues minister, Rockradio jne.)
Nämä näin tietynlaisena provosoivana kritiikkinä teille purtavaksi
