Suomen Harmonikkaliitto

Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - Pelle Jollasbo

#1
Nuottiteline / Vs: Pietron paluu
16-11-2016, 23:37:45
Hieno kappale. Nuotti kiinostaa. Kiitän etukäteen.

pelle jollasbo
#2
Keräily / Vs: Kauniita pianoharmonikkoja
26-05-2015, 23:17:49
Lainaus käyttäjältä: Viljo - 26-05-2015, 21:17:51
Ei ollut tietoa tehtaasta Ruotsin kontaktilla.

Etsikelin Necon-sanalla ruotsalaisen "Antikprat " webbi-sivustolla ja siellä on keskusteltu tästä hanurimerkistä aikakin seuraavilla sivuilla:

http://www.antikviteter.net/antikprat/messages/183/606248.html
http://www.antikviteter.net/antikprat/messages/183/605969.html
http://www.antikviteter.net/antikprat/messages/183/590245.html
http://www.antikviteter.net/antikprat/messages/183/404066.html
http://www.antikviteter.net/antikprat/messages/183/396685.html

Minulle jäi edellä mainituista sellainen vaikutelma, että Tukholmalainen Neco-Bolaget toi Ruotsiin Neco-merkkisiä haitareita sekä Italiasta että Suomesta. Italialaisia valmistajia oli ehkä montakin. Norjassa myytiin näitä Oy Kouovolan hanureita nimellä Brilliante ja Princess.

Terv. pelle jollasbo
#3
Nuottiteline / Vs: Kaipuu (valssi)
18-04-2015, 22:14:33
Lainaus käyttäjältä: olli - 18-04-2015, 14:13:05
Lainaus käyttäjältä: olli - 18-04-2015, 11:40:39
Kiva kun kelpaavat ;)  Sain lisää "kaipuuta" Maniskamieheltä - kiitos siitäkin.  Saa jälleen harrastaa "sovittamista" Capellalla :D
Haitarin bassojen sovittaminen merkittyihin sointumerkkeihin on joskus ongelma: mm. miten otetaan bassopuolella sointumerkit "Fmaj7", "Dm7/G"?

Olli, katso linkistä: http://www.accordionpage.com/chcomb.html

Terv. pelle jollasbo

#4
Lainaus käyttäjältä: Giulietti - 01-02-2015, 12:09:07
Kyseinen valssi on siis Dmitri Shostakovichin jazz sarja 2. valssi nro. 2. Nuotteja tähän en omista, kannattaa katsoa esim. kirjastosta.

Tämä tieto, että The Second Waltz olisi Shostakovichin jazz sarjasta,  ei Wikipedian mukaan pidä paikkansa. Pitkään oltiin sitä mieltä, että kyseinen valssi kuuluisi jazz sarja 2:een mutta sittemmin on selvinnyt ettei näin ole, ks. http://en.wikipedia.org/wiki/Suite_for_Jazz_Orchestra_No._2_%28Shostakovich%29 Tämän mukaan valssi kuuluu sarjaan  "Suite for Variety Orchestra" (Op 99). Elokuvassa The First Echelon (1955-1956)  esitettiin kyseinen valssi (ks.   http://en.wikipedia.org/wiki/Dmitri_Shostakovich ), mutta länsimaailmassa valssin varsinainen läpimurto lienee ollut elokuva  "Eyes Wide Shut" (1999).

terv. pelle jollasbo
#5
Nuottiteline / Vs: Annabella
18-11-2014, 00:09:21
Annabella tangon lienee säveltänyt Luigi Nicolas.

terv. pelle jollasbo
#6
Accordinaa (puhallusharmonikka) valmistaa ainakin Ranskassa muutama valmistaja. Tässä pari linkkiä  (niistä löytyy myös hintatietoa):

http://www.accordinas.com/index.php?lg=1&rbq=3
http://www.josephcarrel.com/

Richard Galliano soitti Musiikkitalon konsertissa 3.5 kappaleen tällaisella accordinalla. Ja löytyyhän Suomestakin puhallusharmonikan soittajia. Veikkaisin heitä kuitenkin olevan alle kymmenen.

terv. pelle jollasbo
#7

Rag in D Minor on mukava kappale ja olen kiinnostunut nuotista.

terv. pelle jollasbo
#8
Kiitos Jari, perille tuli!

terv. pelle jollasbo
#9
Lainaus käyttäjältä: janttila - 08-12-2013, 13:03:26
Johanille lähti kyseinen nuotti, tosin pianosovitus mutta eiköhän silläkin alkuun pääse.

t: Jari

Jari,

Laittaistko minulle myös tämä pianosovitus. Kiitos etukäteen.

t. pelle jollasbo
#10
Harmonikkapöytä / Vs: Hermann Buttstädt
01-12-2013, 00:46:01
Hagtrömin harmonikoista saa paljon tietoa mm. ruotsalaiselta foorumilta Antikprat/Musik & Instrument. Nimimerkki TL on varsinainen Hagström-harmonikoiden asiantuntija mutta on siellä muitakin. Kannattaisi kokeilla saada myös sitä kautta infoa tästä Hermann Buttstädtistä. Linkki ko foorumin sivuille:

http://www.antikviteter.net/antikprat/messages/183/183.html?1187880710

terv. pelle jollasbo
#11
Lainaus käyttäjältä: Johan - 26-11-2013, 00:03:02

Äänitettäkään en ole vielä onnistunut löytämään ja siitähän olisi nuottikin jo kirjoiteltavissa aitoon pelimannityyliin.

Johan


Hei,

Tästä haikeasta valssista löytyy äänite YouTube:ssa. Tässä linkki:

http://www.youtube.com/watch?v=0M0aA0u6Nmc

Tästä äänitteestä kirjoitat nuotin. En pane pahakseni jos minulle sitten nuotin lähetät  ;)

terv. pelle jollasbo
#12
Lainaus käyttäjältä: olli - 17-10-2013, 18:55:24
Kiitoksia vaivannäöstä ;) Saa selvää.  Yksi tyhmä kysymys: Nuotin yläosassa on merkintä "Tuning: C F A# D#".  Mitä mahtaa tarkoittaa?  ???

Arvaus: Olisiko sillä tekemistä kitaran virityksen kanssa?? Maniskan soittajat voivat vastata.

Lainaus käyttäjältä: olli - 17-10-2013, 18:55:24Ilmeisesti oli hiukan päällekkäisyyttä leikkaa/liimaa-hommassa?(tahdit 32-36) ;) sekä (tahdit 45-60) Viimeinen tahti on nro 70.  Siihenkö se loppuu?

Niinpä näyttää menneen hieman päällekkäin nuo näytön kaappaukset. Ollille korjattu nuotti liitteenä. Linkissä olleessa nuotissa viimeinen tahti oli 70. Onko se biisin viimeinen tahti? En osaa vastata kysymykseen.

terv. pelle jollasbo
#13
Lainaus käyttäjältä: olli - 17-10-2013, 15:32:24
Lainaus käyttäjältä: l1500s - 17-10-2013, 14:37:01
Hei!
Upea kappale, olen löytänyt sentenced-yhtyeen version pohjalta tehdyn nuotin:
http://www.jellynote.com/en/sheet-music-tabs/sentenced/konevitsan-kirkonkellot/504a0ce1d2235a3ff94a8a51#tabs:%23score_A%3B%23score_C
Miten sen nuotin saa tuolta koneelle? ;)

Maksamalla jellynoten kk-maksu on ehkä yksi tapa tulostaa nuotti. Minä tein kolme kuvaruutukaappausta, rajasin kaappaukset ja liitin sitten kaappaukset yhteen ja tallensin niistä pdf-tiedoston. Tulos voisi tietysti olla parempi mutta siitä saa kyllä selvän, ks. liite

terv pelle jollasbo
#14
Harmonikkapöytä / Vs: Erikoinen peli
11-10-2013, 23:05:29
Lainaus käyttäjältä: olli - 10-10-2013, 13:56:09
http://www.youtube.com/watch?v=wcWDPN0kkVU
Uusia haitarimalleja putkahtaa tuolla tuubissa.  Mikähän tämä oikein on? ;)

Ihan uusi keksintö tämä pianoharmonikkamalli ei ole. Viljo laittoi 12.6. 2011 pari linkkiä kuviin, joissa harmonikat ovat viime vuosisadan alkupuolelta (alla olevat linkit löytyvät myös keskustelualueella "Kromaattisten harmonikkojen soittorinki", aihe: 6-rivinen"). Lisäinfoa näistä peleistä ei pari vuotta sitten ollut saatavilla. Kyselin näistä peleistä myös jenkkilän harmonikkafoorumilta mutta tietoa ei ollut.

http://rete.comuni-italiani.it/blog/wp-content/uploads/2008/10/strumento-a-doppia-tastiera-della-coop-larmonica-di-stradella.jpg

http://rete.comuni-italiani.it/blog/wp-content/uploads/2008/10/arnesi-armonicisti.jpg

terv. pelle jollasbo
#15
Lainaus käyttäjältä: pietrodeiro - 02-10-2013, 09:59:07
Nuo standardibassojen (sekä myös basson soiton) esitystavat taitavat riippua siitä mistä maasta asiaan (nuotinnukseen) on otettu oppia. Itse olen nimittänyt nuo yksinkertaisesti German ja USA tyyleiksi, koska yleensä Saksalaisperäisissä nuoteissa basson soinnutus esitetään täydellisempänä ja USA nuotinnuksessa vain yhdellä perussävelen nuotilla (ohessa esimerkit).

Liitteenä olevasta AAA:n "virallisesta" suosituksesta saattaa löytyä lisävalaistusta bassojen merkintätavalle. Pitkälti seurataan monessa maassa yhä näitä suosituksia. Poikkeuksia tietysti myös löytyy.
Löytyy myös saksalaisia harmonikkanuotteja joissa sonitubasso on esitetty yhdellä nuotilla.

terv pelle jollasbo
#16

VA:n Frosini tulkinta Love Smilesta lötyy ainakin Spotify:n puolella.

terv. pelle jollasbo
#17
Nuottiteline / Vs: Pari valssia
15-08-2013, 22:37:17

Käkivalssi kiinnostaa minuakin. Kiitän etukäteen nuotista!

terv. pelle jollasbo
#18
Ruotsalaisessa foorumissa "Antikprat" >Musik & instrument, on äskettäin keskusteltu harmonikassa olevasta  homeesta ja homehajusta. Linkki sivulle:
http://www.antikviteter.net/antikprat/messages/183/183.html?1187880710
Viestiketjun nimi: "Ta bort mögellukt från dragspel" Tässä viestiketjussa mainittiin myös otsonointi eräänä vaihtoehtona mutta tietoa ostonoinnin tehokkuudesta ei tiedetty.

terv. pelle jollasbo
#19
Musiikkinurkkaus / Rantakoivun alla
22-06-2013, 22:01:46
Radio ohjelma, Rantakoivun alla (22.6.2013), kuunneltavissa YLE Areenassa. Hyvää suomalaista hanurimusiikkia melkein tunti. Hyvä YLE (kerrankin). Tässä linkki;

http://areena.yle.fi/radio/1944272

terv. pelle jollasbo
#20
Historiankirjat / Vs: Dokumenttivideo
15-05-2013, 23:26:15
Niinpä, mukaan olisi kyllä mahtunut muitakin suomalaisia. Helmi Harringtonilla  on kovin suomalaiset etunimet (Helmi Hanni) mutta lienee syntynyt Saksassa. Ehkä hänellä on sukujuuria Suomeen. Toivo tietänee paremmin.

terv. pelle jollasbo