Mahtaisiko jollakulla löytyä nuotit valssiin," Metsämökin Marjatta" jos tuon oikein muistan. Sanoituksissa on tällaisia kohtia ..(niin Marjatta lähti hän miettinyt ei, kaupunki kiehtoi vain ...mut loisteessa kaupungin valojen sen ei ollutkaan onnellinen... nyt jälleen on luona hän vanhempain ja äitiinsä luottaa vain..) Valssissa on tolkuttoman hieno sävel ja se kiehtoo.... Olisikohan laulajana ollut vielä Henry Theel... KIITOS jo etukäteen !
eikkajuhani :)
Youtuubista löytyi tämä
http://www.youtube.com/watch?v=y-myjN8cP8A
Ei kuitenkaan Henkan levyttämää ;)
Näyttää olevan aika harvoin esillä tämä "Metsätorpan Marjatta". Jos jollain löytyy tämä Kärki-Helismaa -parivaljakon juttu, niin kiitollisena "moraalisaarna" otetaan vastaan.
Lisäys: Lieneekö Metsätorpan Marjatan nuottia julkaistu muulloin kuin 80-luvun alkupuolella Toivo Kärki: Liljankukka-nuottikirjassa. Luonnollisesti tämä nuottikirja on loppuunmyyty jo ajat sitten, mutta saattaa löytyä kirjastosta.
Minulta löytyis,mutta paperilla,niinku paljon muutaki mitä on kyselty... On vaan aina näin yöllä oma työnsä ettiä metrin pinosta ja skannata.....
Mut jos ei mistään muualta,ni laitan ku ehdin.....
Tuopa oli toiveita herättävä lupaus ! Jos vain miten ehdit nuo nuotit skannata, olisin tosi kiitollinen. Noitten nuottien , kuten varmaan satojen muittenkin hakeminen on työn ja tuskan takana. Tämän olen tässä jo harrastuksen alkutaipaleella huomannut. Hanurikurssin vetäjältäkään
ei helpolla hoidu, tuntuu että Kimmo Mattila on jonkinlainen hyvä linkki tuossa välissä. Hänen sovituksiaan paljon soittelemme tuon porukan kesken. Etukiitos jo tässä vaiheessa ! Voin myös tehdä vastapalveluksen mikäli tarvittavaa materiaalia löytyy..
eikkajuhani :)
Lainaus käyttäjältä: olli - 18-03-2013, 12:14:14
Youtuubista löytyi tämä
http://www.youtube.com/watch?v=y-myjN8cP8A
Ei kuitenkaan Henkan levyttämää ;)
Tuokin oli ihan hyvä löydös, nuotit kun vielä niin jopas sitten vetästään, niinkuin näillä taidoilla pystytäään...kyllä Casotto tykkää..
Muuten tuosta Casotto/Cassotto nimikkeestä, kumpi liene vakiintuneempi käytäntö
Suomen Harmonikka OY lienee käyttänut nimitystä Casotto - italiassa kait paremmin - Cassotto??!!
eikkajuhani
Tuosta Cassotto asiasta on aiempia keskusteluja täällä forumissa. Minusta Viljo kirjoitti silloin asian yksiselitteisen lyhyesti: "cassotto on äänikuilu, -kammio ja casotto on järjestelmällinen kaaos." Kouvola käytti pääasiassa Casottoa, mutta myöhemmissä malleissa, kuten 50-malli (ei 50v-juhlamalli) ja kuningas malleissa, käytti myös Cassotto-sanaa.
Metsätorpan Marjatta löytyy digitaalisena. Ei näy osoitetta, mihin lähettää?
Nuotti tuli ;) Kiitokset, vaikken nuottia tilannutkaan - hyvä kun toimitus pelaa noin intuitiivisestikin. Täytyy opetella. Eikkajuhanin kannattaa laittaa s-postinsa profiiliin julkiseksi. Eihän täällä foorumissa tarvitse salailla mitään. Näin postit kulkevat jouhevammin! :D
Lainaus käyttäjältä: Dragspel - 19-03-2013, 16:37:36
Metsätorpan Marjatta löytyy digitaalisena. Ei näy osoitetta, mihin lähettää?
Sori että ei sp.tä ollut näkyvillä, mikäli osasin räplätä, nyt pitäisi näkyä !!
Etukiitos !!
eikkajuhani
Ei näy!
Lainaus käyttäjältä: olli - 19-03-2013, 19:09:03
Ei näy!
Pahoitteluni, olen huono räpläämään, mutta nyt kyllä....
eikkajuhani
Lainaus käyttäjältä: eikkajuhani - 19-03-2013, 18:44:09
Lainaus käyttäjältä: Dragspel - 19-03-2013, 16:37:36
Metsätorpan Marjatta löytyy digitaalisena. Ei näy osoitetta, mihin lähettää?
Sori että ei sp.tä ollut näkyvillä, mikäli osasin räplätä, nyt pitäisi näkyä !!
Etukiitos !!
eikkajuhani
Pahoitteluni, mutta nyt sitten pitäis näkyä, maalaisjärjellä....
eikkajuhani
Minulla on kyllä näkynyt tuo 'eikkajuhani'n kirjekuori koko ajan !
Mutta olisin myös kiinnostunut nuotista, jos 'Dragspel' ehdit postittaa, kiitos ?
Terv, juksa
Eikkajuhani ja Juksa nyt pitäisi Metsätorpan Marjatta olla postilaatikoissanne.
Kiitos Dragspel, perille tuli !
Ter. juksa
Saisinko minäkin nuotin. jouko.a.suutari(at)gmail.com
Olisko mahdollista lähettää mullekin tämä nuotti, on kaunis valssi?
Veksi
Kiitos nuoteista . ovat selkeät
Veksi