Kaunis vanha valssi. Lieneekö nuotteja liikkeellä ?
Jumampama... jaa se on tämä. Jätin juupuukin taustalle soimaan. Suurenmoinen valssi.
Olen kuullut joskus klassiselta tämän sormikoittokunnan päästämänä ja ihastuin heti melodiaan. Koska ns. radiojuontaja eli narsistipälpättäjä ei kertonut kappaleen alkuperää vaan nimensä ja jotakin käsittämätöntä piste, piste, fi, piste, fi ja vielä oman nimensä, se jäi selvittämättä. Mutta Fiinahan tämän oven repäisi aivan apposen auki. Kunhan toivun keuhkoputkentulehduksesta ja pääsen työnostajani riesaksi, lupaan Fiinalle hakea tämän nuotin.
Kyseinen valssi on siis Dmitri Shostakovichin jazz sarja 2. valssi nro. 2. Nuotteja tähän en omista, kannattaa katsoa esim. kirjastosta.
Nuotti löytyy ;)
Heinoa Lähetätkö ? os
[email protected]
Lainaus käyttäjältä: Giulietti - 01-02-2015, 12:09:07
Kyseinen valssi on siis Dmitri Shostakovichin jazz sarja 2. valssi nro. 2. Nuotteja tähän en omista, kannattaa katsoa esim. kirjastosta.
Tämä tieto, että The Second Waltz olisi Shostakovichin jazz sarjasta, ei Wikipedian mukaan pidä paikkansa. Pitkään oltiin sitä mieltä, että kyseinen valssi kuuluisi jazz sarja 2:een mutta sittemmin on selvinnyt ettei näin ole, ks. http://en.wikipedia.org/wiki/Suite_for_Jazz_Orchestra_No._2_%28Shostakovich%29 (http://en.wikipedia.org/wiki/Suite_for_Jazz_Orchestra_No._2_%28Shostakovich%29) Tämän mukaan valssi kuuluu sarjaan "Suite for Variety Orchestra" (Op 99). Elokuvassa The First Echelon (1955-1956) esitettiin kyseinen valssi (ks. http://en.wikipedia.org/wiki/Dmitri_Shostakovich (http://en.wikipedia.org/wiki/Dmitri_Shostakovich) ), mutta länsimaailmassa valssin varsinainen läpimurto lienee ollut elokuva "Eyes Wide Shut" (1999).
terv. pelle jollasbo
Minullekkin nuotti kelpaisi.........
Haluaisin myös Waltz nro 2 -nuotin.
[email protected]
Kiinostaa kovin.Saisinko?
[email protected]