Vapaalehdykkä

Olohuone => Tyhmät kysymykset ja viisaat vastaukset => Aiheen aloitti: olli - 13-11-2015, 15:43:09

Otsikko: Mitkä ovat jenkkojen nimet
Kirjoitti: olli - 13-11-2015, 15:43:09
"Pietrodeiron" postissa tuli kaupantekijäisinä nuotti, jossa oli kolme jenkkaa.  Kukkuva kello oli otsikkona.  Nuotti sisälsi myös kaksi muuta jenkkaa, joiden nimiä en saa päähäni!  Kertokaa minulle noiden kahden puuttuvan jenkan nimet.  Lienevätkö tunnetuimman säveltäjän "Trad" tekemiä vai löytyykö jenkoille myös säveltäjät.  Onko tuo Kukkuva kello myös trad?
Otsikko: Vs: Mitkä ovat jenkkojen nimet
Kirjoitti: Johan - 13-11-2015, 17:26:00
Näyttää siltä, että sikermän on laatinut joku soitonopettaja oppilaitaan varten, tuntuu siltä, että siinä tutustutetaan soittajalle mm äänilajin vaihtumista ja erilaisia intervalleja jenkan tahdissa.

Kukkuva kellon traditio, kahta seuraavaa en tunne, mutta rakenteeltaan ne ovat selkästi kuten kansanmusiikki, saattavat olla laatijankin käsialaa, mutta viimeinen on osan Mooses Feediä Porvoon Siggbölestä, ruotsalaiselta nimeltää Mosesas Feedis schottis, sekin trad.

Kiinnostavaa on, että sikermäsi  viimeisen kappaleeen, Mooses Feedin B-osa tuli joskus vastaan muutamia vuosia sitten. Olin soitellut sitä aina "Pelimannisävelmiä" vihkosen sivulta 35. ja siinä on erilainen B-osa.
Sinun nuotissasi oleva B-osa on esitelty minulle joskus Somerolaisen vilupelimannin tekemänä, mutta varma en asiasta ole ja tämä herättää kyllä epäilysiä sen suhteen.
Sovitin kappaleen sitten Lehmirannan pelimanniviikoille siten, että tuo "uusi B-osa" on  noiden aikaisempien välissä.
Lähetin Sinulle nuotit tuosta sivusta 35, jossa ovat sekä Kukkuvakello, että Mooses Feedi ja sitten myös sovitukseni jossa esiintyvät kaikki kolme osaa Mooses Feediin.

Äänilajit ovat myös sikermässäsi erilaiset kuin pelimannien nuoteissa ja se tukee tuota oletustani sikermästä opetustarkoitusiin.
Pelimannein nuoteissa on yleensä G /Em tai jos soitetaan oikein hienosti D /Hm;-)

Mooses feedi on kovasti "jalanalle" menevää musiikkia, se oli aikoinaan Janssonin Pelimannien repertoaarissa jolloin sitä tuli soitettua usein. Sillä saa yleisön äkkiä tanssimaan schottiisia!

Mikäli joku tunnistaa nuo kaksi muuta jenkkaa olen niiden nimistä myös kiinnostunut.

Johan
Otsikko: Vs: Mitkä ovat jenkkojen nimet
Kirjoitti: olli - 13-11-2015, 17:59:55
Kiitän :) Lisää kommentteja vaan :P
Otsikko: Vs: Mitkä ovat jenkkojen nimet
Kirjoitti: Johan - 13-11-2015, 19:52:48
Soittelin sikermän vielä uudelleen ja kyllä tuo toinenkin jenkka on tullut soitettua aikaisemmin monasti, mutta heiman eri muodossa ja nimi ei löydy äkkiä korvien välistä.

Johan