Suomen Harmonikkaliitto

Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - Tarde

#1
Olipas kiva törmätä tällaiseen 'Blogiketjuun' tällä palstalla! Samaistuin nimittäin hurjasti kirjoitukseesi, Charade!  :) Kertomastasi päätellen taidetaan olla suht samanikäisiä ja meillä on suurinpiirtein saman verran soittotuntivuosia takana sekä myös välivuosia. Ite oon alottanu soiton 9-vuotiaana ja lopetin soittotunnit lukioon mennessäni. Nyt melkein 15 vuotta tuon jälkeen olen palannut soittotunneille ja aloittanut säännöllisen harjoittelun. Olenpa alkanut käymään paikallisen työväenopiston harmonikkaryhmässäkin eli olen aloittelija orkesterisoitossa ja se jos mikä innostaa harjoittelemaan.

Habaa on vähän täälläkin ja pätkä olen myös! ;) Joulun tienoilla aloin toden teolla haaveilemaan uuden, 'muhkeaäänisemmän' harmonikan hankkimisesta oman kolmiäänikertaisen nuorisomallini tilalle. Juurikin fyysinen kokoni osoittautui rajoittavimmaksi tekijäksi harmonikan valinnassa, koska kaikki ns. täysikokoiset olivat minulle liian suuria. Tammikuussa olinkin jo löytänyt tieni Helsinkiin harmonikkaliikkeeseen ja tulin sieltä kotiin uuden neliäänikertaisen L. Pihlajamaan revontulen kanssa  8)  Siitä mallista olin jo nettitietojen perusteella kiinnostunut ja kokeilemaan päästyäni vakuutuin siitä että kyseinen malli on optimi minulle. Enkä ole hankintaani katunut! Käytettyinä tuota mallia ei tosin oikein vielä taida löytyä, mutta ihan vinkkinä en malttanut olla kertomatta!

Antoisia soittohetkiä Sinulle!