Suomen Harmonikkaliitto

Eternally

Aloittaja Johan, 20-01-2016, 11:06:40

« edellinen - seuraava »

Johan

Kaipaisin nuottia Charles Chaplinin  Eternally "The Terrys Theme" kappaleeseen saadakseni hieman tukea 1995 kirjoittamalleni lyijykynä versiolle ko. kappaleesta.

Johan

Maniskamies

Suomessa näyttää levytetyn Terryn Theme nimillä Jäähyväiset ja Yö jokainen.

Toivottavasti pikapaketista on vähän apua Chaplinin musiikin pariin?
Miles Davis aikanaan totesi: "Jos soitat väärän äänen, toista se kolme kertaa, niin se on jazzia."

Hyvin armollista meikäläistä kohtaan tämä näkökulma!

Johan

Kiitokset!

Sain Lispen lähettämän nuotin talteen konaisuutena, mutta kun se oli 4/4 tahtilajissa se jäi vielä arkistoon odottamaan myöhempää tarvetta.

Maniskamiehen "ensiapupaketti" oli täydellinen, olin hakemassa juuri tuota 3/4 tahtilajissa olevaa Bb sovitusta tarkistaakseni -95 tekemäni käsin kirjoitetun version siitä.
Silloin kopion sen nuottipaperille jäljentäen sen lahjaksi saamani suklaarasian kannesta ja siinä tarvittiin silloin apuna myös suurennuslasia koska nuottikuva oli todella pieni.
Mielestäni kansi on "Ikuisesti" makeampi kuin rasiasssa olleet konvehdit;-)
Silloin -95 oli näkö vielä kunnossa, koska melodia oli aivan oikien kirjoitettu, mutta sointujen kohdalla olin hieman oikonut kurveja.

Suuret kiitokset vielä avustanne!

Johan