Suomen Harmonikkaliitto

Melodeon Making kurssi 18-28.8.2014

Aloittaja squeeze, 14-10-2013, 10:00:21

« edellinen - seuraava »

squeeze

Ranskalainen muusikko Emmanuel Pariselle ja soitinrakentaja artesaani Aaro Luukinen järjestää melodeon making kurssin (vähärivisen harmonikan rakennuskurssi) Kankaanpäässä. Kurssi on ensimmäinen laatuaan oleva Suomessa ja se on ainutalaatuinen kokemus rakentaa itselleen,lapsenlapselle ym harmonikka. Kurssilla ei tarvitse osata puuseppän tai soitinrakentajan taitoja eikä tarvitse myöskään olla harmonikan soittaja.

Kurssin pituus on 10 päivää ja sinä aikan rakennetaan vähärivinen haitari. Malli on Emmanuel Parisellen 2.5 rivinen, 2-äänikertainen, 14 bassoa, terssitön basso. Haitarin koko on 15.5x28 cm ja paino noin 4 kiloa. Puumateriaalina on pähkinäpuu.

Kurssin hinta on 1800-2000 euroa. Sisältää kaikki tarvittavat osat harmonikkaa, ohjauksen ja virityksen, oman sävelajin esim G/C, C/F ym.
Koska palkeet, kielet ym tarvittavat osat täytyy tilata ennakkoon. Ennakkomaksu  600 euroa ja se maksetaan kurssille ilmottautuessa.
Kurssille sitova ilmottautuminen on tehtävä 1/2014 mennessä
Osallistujien maksimimäärä 10 henkilöä.

Lisätietoja ja sitova ilmottautumiset.
Haitariverstas Aaro Luukinen
[email protected], 045 1140900
Luukinen Accordions offers a full line of fine handcrafted custom made accordions.