Suomen Harmonikkaliitto

Omatekoinen 2rivinen

Aloittaja Harrastelija, 04-09-2017, 00:43:49

« edellinen - seuraava »

Tommi87

On kyllä mielenkiintoista katseltavaa. Kohtahan sitä on soitintupa pystyssä ;)

Harrastelija

Mitä liimaa noihin diskanttivarsien puutappeihin? Reikä varteen liimauskohtaan tietty, mutta pitääkö tuossa normaali puuliima vai kannattaisiko laittaa epoksia ennemmin? Toivo neuvoi aiemmin noiden vanhojen pelien heiluviin tappeihin että perus erikeeper riittää, mutta nyt kun liimataan kokonaan uudet niin tuleeko tarpeeksi pitävä? Luuliima kiinnostaisi kokeilla, mutta vähän epäilen kykyjäni sen suhteen...
"jos se ei ole rikki, täytyy tutkia miksi se toimii"

mahu

Kokeile rohkeasti vaan luuliimaa, huomaat myöhemmin että sillä kannattaa liimata moni muuki paikka :)


Itse laitoin luuliimalla taannoin Kaiuttareen napit kiinni ja tarttui kyllä sen verran hyvin ettei tarvi pelätä irtoamista.

Harrastelija

Täytyy kokeilla tuon luuliiman käyttöä... Yksi mikä tuli mieleen on liimatiivistemassa(sikaflex) ottaa puuhun ja metalliin tosi lujasti kiinni... Paksumpi sauma on hieman elastinen, jota tuskin tuossa huomaisi mutta on toki aine joka ei ainakaan perinteiseen soitinrakennukseen sovellu :D
"jos se ei ole rikki, täytyy tutkia miksi se toimii"

Harrastelija

Luuliimaa tilattu, sitä odotellessa sirklasin koppien kulmat auki ja liimasin pyökistä rimat niihin. ajattelin että kestää kolhuja paremmin kun on kovaa puuta, vielä pyöristykset kun saan paljekarmit tehtyä. Häkkiäkin pitäisi alkaa suunnitella...
"jos se ei ole rikki, täytyy tutkia miksi se toimii"

Harrastelija

Tapit liimattu varsin pätevää ainetta tuo luuliima, kiitoksia Markolle rohkaisusta sen käytön suhteen. Karsean hajuista tavaraa, mutta yllättävän helppoa käytettävää, vesihauteessa pysyy kohtuu pitkään käyttölämpötilassa kun saa sulaksi. Jälkikään ei ole kaunista mutta luulisin että pysyvät :D
"jos se ei ole rikki, täytyy tutkia miksi se toimii"

pianohessu

Äitini - joka minut synnytti - mainitsi joskus nimeltä raatoliiman.

Kemisti-tuttavani puhui jänisliimasta.

Kesällä 1968 olin työssä lihanjalostamossa ja lauantaisin kesätyöntekijä pantiin ns.luukoppiin avustamaan kuorma-autonkuljettajaa joka nouti luut liimatehtaalle. Luut olivat koko viikon muhineet kesähelteellä, kärpäsentoukkia oli viljalti ja haju oli ennen kokematon.

Siihen aikaan oli Länsi-Tampereella liimatehdas joka käytti varmaan useankin teurastamon luut tarkoitukseensa. Näin siis possu ja ammu osallistuvat musiikin tekemiseen vielä kuolemansa jälkeenkin.

Johan

Saundien salat paljastuivat......!

Johan

ftamt

Lainaus käyttäjältä: pianohessu - 15-11-2017, 07:43:34
Äitini - joka minut synnytti - mainitsi joskus nimeltä raatoliiman.

Kemisti-tuttavani puhui jänisliimasta.

Kesällä 1968 olin työssä lihanjalostamossa ja lauantaisin kesätyöntekijä pantiin ns.luukoppiin avustamaan kuorma-autonkuljettajaa joka nouti luut liimatehtaalle. Luut olivat koko viikon muhineet kesähelteellä, kärpäsentoukkia oli viljalti ja haju oli ennen kokematon.

Siihen aikaan oli Länsi-Tampereella liimatehdas joka käytti varmaan useankin teurastamon luut tarkoitukseensa. Näin siis possu ja ammu osallistuvat musiikin tekemiseen vielä kuolemansa jälkeenkin.
Meillä Riihimäellä oli samanlainen liimatehdas. Muistan sieltä pihalta kärpäsiä täynnä olevat karmean hajuiset luukasat. Tehdas on vielä pystyssä, mutta en ole vuosiin havainnut mitään toimintaa.
Toivo

Pete85

Kevennyksenä:

Työssäni teollisuuden parissa olen oppinut, että mitä pahemmalta aine/kemikaali haisee tai mitä enemmän pakkauksessa on pääkallon ja kuolleen kalan kuvia, sitä todennäköisemmin se on kunnon ainetta ja toimii käyttötarkoituksessaan  ;D

-Pete

pianohessu

Nyt kevenee niin paljon ettei maata kosketa:

Kun EU:n ja USA:n lentokentille ryhdyttiin kymmenen - viisitoista vuotta sitten jäänestoon ja -poistoon enemmässä määrin käyttämään luontoystävällistä kemikaalia, ovat lentokoneiden korroosiovauriot lisääntyneet aivan hirvittävästi. Paljonko niitten korjaaminen syö luontoa?

mahu

Mitäs se nahkaliima on? Käytetään samoin kuin luuliima.

pianohessu

Mennee tuohon äitimuorini lanseeraamaan raatoliimaan?

Luultavasti teurastetuista eläimistä on käytetty kaikki mahdollinen sen ajan kemikaalien avulla. Nythän sellaista ei saa tehdä - eikä oikein osatakaan. 

La Melodiosa

"Ennenvanhaan  hyväänaikaan"  puusepät käyttivät luuliimaa. ;)
Vielä virtaa ja sokeri sulaa

Harrastelija

Paljekarmien liimailua. Nyt täytyy sanoa että kehuin turhaan tuota luuliimaa noiden puutappien kiinnityksessä... Tarttuivat kyllä, mutta jos vartta vähänkin taivutti niin heti irtosi alumiinista ja alkoi lievästi heilua. Jouduin rapsimaan ulkopuolelta liimat pois(tapit siis pysyivät kuitenkin kohdillaan) ja liimasin epoksilla uudelleen reilusti ulkopuolelta. Puulle varmasti hyvää tuo luuliima(kokeeksi liimasin pari rimanpätkää yhteen ja istuu lujassa kuin tauti) mutta ei tähän hommaan, siihen on näköjään muitakin syitä kuin kapitalistien rahanhimo ja bisnes, että uusia ja parempia liimoja on kehitetty :D
"jos se ei ole rikki, täytyy tutkia miksi se toimii"

pianohessu

#55
Metallien liimaamiseen on omat liimansa ja silloinkin on pohjatyöt tehtävä. Teräs menee teräkseen aika helposti, mutta Al 1000 -sarja onkin jo mielestäni hankalampi. Oma kokemukseni on alumiinien kohdalla se, että mitä enemmän on seosaineita, sen helpompi liimata.

Muistan liimanneeni kerran kaksi alumiinilevyä (Al 1000) ohjeitten mukaisesti, mutta työstettäessä ne irtosivat.

Metallia puuhun voi liimata samoilla syanoakrylaattiliimoilla, mutta tällaisen liitoksen pitävyydestä suuressa kuormituksessa ei ole kokemusta. Mikä sitten on suuri kuormitus? Riippunee liimapintojen neliömäärästä ja varmaan myös puulajista. Pohjoiset suorasyiset puut halkeavat helpommin kuin etelän lajit.

En tiedä miten puhdasoppinen entisöinti suhtautuu nykyaikaisten liimojen käyttöön, monasti myös liitoksen avaaminen on mahdotonta.

Periaatteessa metallien liimaaminen on tavallista, muovit ovat erittäin hankalia. Sen sijaan sormet...

outi

Puhtaaseen alumiiniin ei tartu oikein mikään liima eikä maali, mutta anodisoitu (eloksoitu) on hyvinkin hyvä tarttumapohja.

pianohessu

Lainaus käyttäjältä: outi - 17-11-2017, 10:46:00
Puhtaaseen alumiiniin ei tartu oikein mikään liima eikä maali, mutta anodisoitu (eloksoitu) on hyvinkin hyvä tarttumapohja.

Lyhyen viestisi rivien välistä luen että olet Ode enemmän tahi vähemmän asiantuntija materiaalitekniikassa? Sopinee, että kaikki asiaan liittyvät kysymykset kaadetaan sinulle? :)

Harrastelija

Joo alumiini sinänsä on hankala pohjamateriaali niin maaleille kuin liimoillekkin, ainakin kiilto pitää saada pois että voi edes jonkinlaista tartuntaa odottaa. Reijän poraamisen lisäksi karhensin myös vartta hieman hiomapaperilla liimauskohdasta. Kouvolan varsissa on muuten ainakin uudemmissa kanttiset reijät noissa varsissa, ei ala heilua niinkään helposti vaikka liimaus alumiinista irtoaisikin. Epoksi pitää nyt nuo minun pelini tapit kuitenkin paikoillaan, tarttui hyvin kiinni eikä lohkeile irti. Loppuun kuvaa viraapelihommana tehdyistä remmikiinnikkeistä, sekä hieman kieli poskessa ja historian havinaa peliin lisäten tehty messinkilaatta diskanttikahvan taakse :D
"jos se ei ole rikki, täytyy tutkia miksi se toimii"

pianohessu

Lentokoneille (Al 2024) uudelleenmaalauksen yhteydessä suoritetaan vanhan maalin poisto, huolellinen pesu, ruiskutetaan primeri ja vasta sitten pintamaali. Olosuhteet ovat kovat joten maali kuorii sangen helposti jo ensimmäisen vuoden sisällä.

Onko kiinnikkeitten sanka kovajuotettu vai hitsattu?