Suomen Harmonikkaliitto

Vapaalehdykkä-muki

Aloittaja Viljo, 08-10-2012, 10:02:50

« edellinen - seuraava »

Viljo

Tilasin näytekappaleeksi firman logolla varustetun mukin. Ajattelin, että jos löytyy jokin sopivan oloinen muki, niin siitä voisi tehdä myytävän tuotteen. Lanseeraus on kuitenkin Vapaalehdykkä-mukina. Tämä nyt tilattu on ihan ok, mutta ehkä vähän roisin kokoinen ja muotoinen. Konepestävyyttä en tiedä, mutta jos mukeja tulee myyntiin, niin kyllä sen täytyy hyvä olla. (Tilasin myös kyniä näytekappaleeksi, mutta näihin en ole tyytyväinen, joku toinen tuote/firma mieluummin)

Mitä mieltä? Onko järkeä? Saataisiinko jonkinlainen malli, mitä ihmiset haluaisivat ostaa? Jos löytyy, niin sitten melkein tekisin isohkolla ennakkotilauksella mukeja, jotta hinta saadaan sopivalle tasolle.

Kuvassa oleva muki on vain kuvalla, mutta tekstikin on mahdollista kuvan lisäksi. Kuva voi olla keskellä mukia kuten nyt tai oikealla puolella tai vasemmalla puolella korvaa. Kuvan mukin halkaisija on noin 80 mm ja korkeus noin 97 mm.

Komentteja ja kehitysideoita!
Otsa kurttuun ja kädet hanuriin!

Hannu S

Ihan hyvä idea. Olisihan tuollainen harmonikkamuki mukava olla soittohuoneessa.

olli

Kannatan :D  Tilaan heti, kun tulee myyntiin ;)
Ellei tiedä minne on menossa, joutuu todennäköisesti jonnekin muualle!

Viljo

Itse en ole tuohon malliin tyytyväinen. Itse tykkään näistä malleista enemmän: http://www.griippi.fi/tuotteet/mukit-lasit-ja-kupit/sagaform-liberica-20cl
http://www.griippi.fi/tuotteet/mukit-lasit-ja-kupit/sagaform-aroma-muki

Kuvan tuote on tilattu Vistaprintiltä koekappaleeksi.
Otsa kurttuun ja kädet hanuriin!

Hannu S

Samaa mieltä, itselläkin tahtoo tuollainen jäädä viimeiseksi sinne kaappiin ja käteen sattuu yleensä pienempi ja sirompi, mitä käyttää.

Viljo

Voisin tehdä Hanuri-lehteen mainoksen asiasta. Aineiston jättö on 5.11. joten jos siihen mennessä tulisi päätettyä tuo kuppimalli. Todellakin siis volyymia tarvitaan, jotta yksikköhinta saadaan riittävän alas. Mikä on muuten mielestänne sopiva myyntihinta mukia kohden?
Otsa kurttuun ja kädet hanuriin!

oki


Viljo

Väliaikatietoja. Mallikappaleen kuva on tehty tekniikalla, joka ei kestä konepesua montaa pesukertaa. Nuo toiset mallit puolestaan tehdään eri tekniikalla ja ovat kyllä pesunkestäviä. Toimitusajat ovat sen verran pitkät, että minun täytyy tehdä tilaukset paljon ennen lehden ilmestymistä. Siispä - jonkin verran otan tuotteita varastoon, mutta kuinka paljon? Noh - se on minun riskini.

Tilaukset teen mielelläni viikolla 45, viimeistään 46, niin ehtivät jouluksi :-)
Otsa kurttuun ja kädet hanuriin!

Johan

#8
Ideasi on hyvä, mutta huomioi seuraavat käyttökokemukset ko muki mallista.
Mukin korva on hieman hankala käytössä, minulla on "puuvene" logolla olevia mukeja jotka on painettu samanlaiseen mukiin.
Kahvasta kiinni pidettässä ei synny tukevaa otetta, kahva saisi olla ylenpänä, jolloin painopiste on paremmassa paikassa ja mukia ei tarvitse "pitää" pystyssä, vaan se pysyy pystyssä kahvan ollessa hieman ylempänä.

Ym. syystä puuvenemukit jäivät koristeiksi eivät käyttömukeiksi.  

Noissa linkeissä näkyvät mukit ovat ehkä toimivampia, olen tuo kartion kannalla, se "roikkuu" kädessä varmasti tuota mallimukia tukevammin.

Viljo

Otsa kurttuun ja kädet hanuriin!

Johan

Kaivan huomenna esiin tuon mainitsemani mukin josta on noita hankalia käyttökokemuksia ja pistän siitä Sinulle kuvan, jotta voit verrata on tuo mallimukisi sen kaltainen.
Koitin vielä tarkastella sitä ja ym. toimenpide tuli mieleeni.

Ainahan ne mukit vois testata täyttö sisällä, miten ne toimivat.

Kaifun

Muki ja muki.
Ei astijalla oo nin välijä, kuhan on astjassa kunnon ainetta.

Väyrysen Patehan teki paperirahhaa mukeilla.

Viljo

Väliaikatietoja: peräänkuulutin lähettämääni tarjousta Griipiltä, mutta mitään ei ole kuulunut. Täytynee lähipäivinä soittaa tuonne.
Otsa kurttuun ja kädet hanuriin!

Viljo

Noniin. Faktaa. Kommentoikaa.

Käytännössä alkuperäisessä kuvassa oleva mukimalli on ainoa, mihin soveltuu tämä kuva. Noihin muihin mukeihin sopii lähinnä muutamien värien yhdistelmät. -> muki on siis tuo iso (tai saan pirusti päänvaivaa lisää).

Löysin tuoreen yritysvertailun mukivalmistuksesta. Otin parhaan (ja halvimmasta päästä). Griippi oy ei pysty toimittamaan konepesunkestäviä tuotteita, mutta mm. Ifolor pystyy.

Ajattelin, että tilaan 50 kpl erän. Isompi erä myös mahdollinen, mutta sitten pitäisi mennä melkeimpä 100 kpl tilaukseen, jotta tulisi seuraava määräalennus. En oikein näin isoa varastoa halua ottaa, kun ennakkotilauksia ei juurikaan ole (tosin ei ole kyllä mainostettukaan).

Haluaisin pientä polemiikkia hinnasta. Laskin, että 17 euron hinnalla voin tehdä kappalemyyntiä, ei määräalennuksia. Katteet ovat ihan älyttömän pienet, joten enemmän tämä on markkinointia kuin mitään tuottobisnestä. Onko hinta mielestänne sopivalla tasolla? sis. alv.

Postit kustantavat 7,20 paketilta (6 kpl / paketti max) ja jos haluaa, niin särkyvän lisä on 6,20 euroa. Katsoin pakkausmateriaalit siten, että ilman pakkaaminen pitäisi olla niin hyvä, että periaatteessa särkyvän tarroja ei tarvita. Takeita en kuitenkaan Postin toiminnasta ota.

Heittäkää kommentteja, teen sitten mahdollisimman pian mainokset Hanuri-lehteen, tänne foorumille ja sosiaaliseen mediaan jaettavaksi (Harmonikan huolto ja restaurointi tmi -sivu)

Ehtii jouluksi!
Otsa kurttuun ja kädet hanuriin!

Hannu S

Tuo hinta aluksi kyllä yllätti, mutta kyllä niitä kustannuksia vaan tulee, kun tekee neliväripainatuksella. Pienelle erälle aloituskustannuksetkin jo ovat merkittävät. Ei tuosta kyllä businesta saa aikaan, mutta kunhan saisi kustannukset katettua. Hinta saattaa vaikuttaa menekkiin, mutta jos toteutat, niin ostan kyllä. Täytyy sitten vain varjella, että säilyvät ehjinä.

PaRisto

Moi,

Alalla olevana voin sanoa että, mikäli kuppi tehdään logolla tai kuvalla sen hintaan vaikuttaa logon muoto, sijainti, värien määrä..

En tiedä millä tekniikalla nuo netti firmat kuvat painaa noihin mukeihin yms. Tuolla Saksan maalla homma toimii niin että valmiiseen mukiin, astiaan tms. laitetaan kuva joko maalaamalla tai "taralla" tai niiden yhdistelmässä, jonka jälkeen tuote poltetaan ja kuva, malaus, tarra painuu lasitteen alle jolloin se on kestävä.

Vista print näyttää mainostavan että kuva mukit on tarjouksessa... (onko sitten omalla logolla?)

Täytyy myös muisitaa että mukin laatu vaikuttaa hintaan. Monesti nuo netti mukit ovat keramiikkaa eli eivät ole posliinia. Posliini tuotteet ovat poltettu kauemmin ja kovemmassa lämmössä jolloin niiden kestävyys on lujempi ja ovat tiiviimpiä. Yleensä posliini poltetaan kahteen kertaan ja keramiikka yleensä kerran. Energia maksaa eteenkin jos ajatellaan että uunissa on 800 - 1400 C ja tuote on siellä 12-24 h.

Keramiikkan laatu riittää hyvin kotikäyttöön, mutta ammattikäytössä (ravintolat, kolut yms.) sitä ei suositella.

Ihan vaan mielen kiinnosta keskusteluun..

t. PaRisto
PaRisto

Viljo

Joo. Ifolor sanoo näin: "Korkealaatuista keramiikkaa, voi pestä astianpesukoneessa". Tätä ei Griippi pystynyt tarjoamaan - siis konepestävyyttä. Vaikuttaisi myös tuon MB-testin mukaan tekniikka kehittyneen. http://www.mbnet.fi/artikkeli/lehti/nettijatkot/vertailimme_valokuvamukien_valmistajat (ei koko artikkelia, itse tilasin tuon artikkelin, kun ei kirjastossa ollut ko. lehteä tallella enää, hävinnyt). Tuossa näkyy myös tuo laite, millä näitä härvätään kasaan.

Katteesta sen verran, että yksittäisessä kappaleessa kate on ok, mutta kun ottaa huomioon työmäärän (saapuvat lähetykset, pakkaamiset, osoitekorttien kirjottamiset yms) niin sitten ei kyllä päästä näillä volyymeilla järkevään tulokseen. Siksi 17.

Itse asiassa muki on ihan sama kuin kohutut Väyrys-mukit. Niissä oli 30 euroa hinta, joten kappaletta kohden siellä tuli katetta varmaan 20 euron verran (niin iso määrä, että eri alennusprosentit kuin tässä tilauksessa).
Otsa kurttuun ja kädet hanuriin!

Hannu S

17 ekua on ihan hyvä. Sinänsä myyntihinnalla ja kustannuksilla ei ole muuta tekemistä keskenään kuin, että jos joutuu myymään alle kustannusten, niin kannattaa lopettaa. Väyrysmukin ostajilla motiivina oli vaalirahoitus, mikä muodosti hinnan mukille. Vapaalehdykkämukin ostajia voisivat olla vannoutuneet harmonikan ystävät sekä itselleen että ehkä lahjaksi toisille. Asiakaskunta jää aika pieneksi Suomessa. Siten mukin laatu ja kestävyys ovat mielestäni painoarvoltaan hintaa tärkeämpi tekijä. Saattaa olla jopa niinkin päin, että mieluimmin antaa lahjaksi 20 eur kuin 5 eur mukin.

olli

Hinta sopiva, laatu vaikuttaa hyvältä.  Ostan heti 12 kappaletta kun tulevat myyntiin.  Pitäis toimittaa jouluksi! :D
Ellei tiedä minne on menossa, joutuu todennäköisesti jonnekin muualle!

Viljo

Laitan uusia kuvia tulemaan kun saan tuolta Ifolorilta koekappaleen. Sen pohjlta sitten teen mainokset. Siirsin kuvan sijaintia ja vähän kokoa yritin katsoa sopivamman kokoiseksi.

Jos haluaa, niin ennakkotilauksia voi laittaa minulle, mutta varsinaisesti aloitan sitten tilausten vastaanottamisen kun saan mainokset tehtyä. Samalla katson tuon, mihin asti voi tilauksia tehdä, jotta ehtii jouluksi. Jos tulee paljon ennakkotilauksia, niin tiedän sitten tilata isomman erän.
Otsa kurttuun ja kädet hanuriin!